ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОНДА МИЛЛАТЛАРАРО ТОТУВЛИКНИ ТАЪМИНЛАШ СИЁСАТИНИНГ ЗАМОНАВИЙ ХУСУСИЯТЛАРИ
национальность, межнациональное согласие, национальная политика, дружба народов, правовые основы, национально-культурный центр, концепция, обращение, форумАннотация
В статье рассматриваются реформы в сфере межнациональных отношений в Республике Узбекистан в годы независимости, организационно-правовые основы межнациональных отношений, а также роль и значение национально-культурных центров в укреплении межнационального согласия. В статье утверждается, что эта организационная работа поспособствует дальнейшему развитию межнациональных отношений
Мирзиёев Ш.М. Демократик ислоҳотларни изчил давом эттириш, халқимиз учун тинч ва осойишта, муносиб ҳаёт даражасини яратиш барқарор тараққиёт кафолатидир. "Халқ сўзи", 2 ноябрь 2016.
Исоқов Б. Ўзбекистонда миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенглик. // Ўзбекистон Республикаси ФА Қорақалпоғистон бўлимининг «Хабаршысы». – Нукус.2004. № 5-6.
“Халқ сўзи” газетаси. Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг Республика байналмилал маданият маркази ташкил этилганининг 25 йиллигига бағишланган учрашувдаги нутқи. 2017 йил 25-январь, №18 (6712)
2017 — 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини «Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили» да амалга оширишга оид Давлат дастурини ўрганиш бўйича илмий-услубий рисола. Тошкент. 2017. 210-б
Мирзиёев Ш. Миллий тараққиёт йўлимизни қатъият билан давом эттириб, янги босқичга кўтарамиз. Тошкент. 2017.
«Халқ сўзи» газетаси. Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқаларини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида» ги Фармони. 2017 йил 23 май, №101 (6795)
«Халқ сўзи» газетаси. Миллатлараро муносабатлар соҳасида Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсати концепциясини тасдиқлаш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони. 2019-йил 19-ноябрь №239 (7469)